Kredyt konsolidacyjny dla firm: czy warto z niego skorzystać?

20 Maj 2019

Kredyt konsolidacyjny dla firm: czym jest i kiedy warto z niego skorzystać?

WRÓC DO LISTY ARTYKUŁÓW
kredyt konsolidacyjny

Najprawdopodobniej zdecydowana większość z nas posiadała, posiada lub będzie posiadać w najbliższej przyszłości jakiś kredyt. Dzięki możliwości skorzystania z kredytu możemy sfinansować nasze domy, samochody, działalność gospodarczą, zakup maszyn, urządzeń, a nawet coroczne wakacje. Zobowiązania finansowe udzielane przez banki czy inne instytucje są więc przydatne. Trudno sobie wyobrazić działanie większości firm bez możliwości skorzystania z kredytów. Gdy jednak pojawia się drugi, trzeci, a może nawet kolejny zaciągnięty kredyt, mogą wystąpić pewne komplikacje w ich spłacie. I nie są one wcale rzadkością. Z tego też powodu powstały specjalne produkty finansowe, które określane są mianem kredytów konsolidacyjnych.

Kredyt konsolidacyjny: co to właściwie jest?

Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak konsolidacja, czyli połączenie wszystkich lub części zobowiązań w jedno. Główną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość obniżenia miesięcznej raty, a wydłużenia okresu kredytowania. Trzeba przy tym dodać, że kredyty konsolidacyjne dla firm z założenia nie różnią się zbytnio od tych przyznawanych kredytobiorcom prywatnym. Jednocześnie banki nie łączą ze sobą kredytów firmowych z prywatnymi (i na odwrót).

Korzystając z możliwości konsolidacji, zamiast dokonywania kilku płatności na rzecz różnych podmiotów, możemy spłacać zadłużenie wobec jednego banku. W ramach usług konsolidacyjnych można połączyć ze sobą zarówno produkty kredytowe, jak i pożyczkowe, zaciągnięte w innych niż banki instytucjach finansowych.

Co więcej, często w ramach kredytu konsolidacyjnego można otrzymać dodatkowe środki na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą. Dzieje się tak jednak wyłącznie wtedy, gdy sytuacja finansowa firmy oraz historia kredytowa są naprawdę dobre.

Kiedy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego dla firm?

Na takie rozwiązanie decydują się firmy, które chcą nieco podreperować budżet, zwiększyć kontrolę nad comiesięcznie spłacanymi zobowiązaniami i zredukować ryzyko ewentualnych kłopotów z terminowym regulowaniem długów. Z oczywistych względów łatwiej jest spłacać jedną większą ratę niż kilka mniejszych. Oczywiście należy pamiętać, że konsolidacja kredytów w bankach jest możliwa wyłącznie w przypadku firm, które mają stabilną sytuację finansową i dobrą historię spłat dotychczasowych zobowiązań. Zatem raczej nie uzyskają kredytu konsolidacyjnego firmy, które borykają się z poważnymi problemami finansowymi czy rażącymi uchybieniami w spłacie zobowiązań.

LISTA AKTUALNOŚCI