Kredyt Obrotowy

 

Jakim rodzajem finansowania jest kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy to jeden z rodzajów kredytów bankowych przeznaczanych na bieżące finansowanie działań przedsiębiorstwa. Zapożyczenia te, to przeważnie kredyty dla firm, których zadaniem jest pokrycie kosztów związanych z zakupem drobnego wyposażenia do spółki, zatrudnieniem personelu czy pokrycia kosztów administracyjnych. To właśnie kredyt obrotowy pozwala firmie zachować jakże ważną płynność finansową.
 

Jak działa kredyt obrotowy?

Kredyty obrotowe dla firm udzielane są w rachunku bankowym, bądź kredytowym, zarówno w złotówkach, jak i walutach wymienialnych. Kredyty te mogą być zaciągane na krótki okres, np. kilku miesięcy, aż do 5 lat. Ten typ zadłużeń nie posiada zazwyczaj harmonogramu spłat. Wiele banków wymaga, aby kredytobiorca spłacił całą kwotę kapitału maksymalnie do daty zapadalności kredytu. Niektóre banki chcą, aby kredytobiorcy spłacali części kredytu w mniejszych ratach, np. co miesiąc. W tym czasie kredyt może być wielokrotnie spłacany i ponownie uruchamiany. Kredyt obrotowy może być wypłacany w całej kwocie lub w transzach. Sposób jego spłaty zazwyczaj jest negocjowany i dobierany indywidualnie.
 

Dla jakich firm przeznaczony jest kredyt obrotowy?

Kredyty obrotowe udzielane są najczęściej dużym firmom z długim stażem, aktywnie działającym na rynku. Powodem jest wysokość wsparcia finansowego zależnego od kondycji przedsiębiorstwa i wysokości zabezpieczeń.  Zauważalny jest jednak trend, że coraz więcej banków oferuje kredyty obrotowe dla nowych firm, na ich start. Udzielane są nawet już od pierwszego dnia prowadzenia działalności.

Ogólnie rzecz ujmując, kredyt obrotowy można potraktować jako działanie interwencyjne, ratujące sytuację firmy, w przypadku zatracenia płynności finansowej spowodowanej np. niedotrzymaniem terminu spłaty przez kontrahentów. „Obrotówki” wykorzystywane są również bardzo często przez aktywnych przedsiębiorców, którzy nie chcą przegapić ciekawych okazji biznesowych z powodu braku środków.
 

Jaki kredyt obrotowy wybrać?

Głównym warunkiem uzyskania „obrotówki” jest zdolność kredytowa firmy, a także odpowiednia historia kredytowa. Tego typu wsparcie finansowe może być udzielano dwojako – na rachunku bieżącym, bądź na rachunku kredytowym.

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym to nic innego, jak ustalenie limitu kredytowego na koncie firmy. W momencie utraty płynności finansowej przedsiębiorstwo może dokonywać transakcji do określonego limitu. Tym samym rachunek będzie posiadał saldo ujemne. W przypadku wpływów na konto firmy, w pierwszej kolejności zostanie pokryte ujemne saldo rachunku. Bank zaś pobiera prowizję za gotowość do udzielenia kredytu, a także nalicza odsetki w przypadku pojawienia się debetu.

Kredyt obrotowy na rachunku kredytowym wymaga każdorazowo podpisania nowej umowy z współpracującym z firmą bankiem.

Kredyty obrotowe dla firm podzielić można również na odnawialne i nieodnawialne. Pierwsze rozwiązanie polega na ustaleniu między firmą a bankiem określonego limitu kredytowego. W razie konieczności przedsiębiorstwo może zaciągnąć kredyt do danego limitu, po otrzymaniu zaległych należności spłaca zobowiązanie i tym samym może ponownie skorzystać z limitu zadłużenia. Inaczej rzecz ujmując, kredyt obrotowy odnawialny pozwala na: zaciąganie zadłużenia dowolną ilość razy, przez określony czas, do kwoty ustalonego wcześniej limitu.

Kredyt obrotowy nieodnawialny jest rozwiązaniem mniej korzystnym. Tutaj również zostaje ustalony limit kredytu. Jednak zaciągnięcie tego kredytu na stałe obniża dostępny limit o kwotę zaciągniętego kredytu. W tym przypadku spłata zadłużenia nie przywraca dostępnego limitu do pierwotnej wysokości.

  1. Kwota: do 2 000 000 zł
  2. Okres kredytowania: do 120 miesięcy
  3. Bez zabezpieczeń
  4. Minimum formalności

Dla kogo kredyt obrotowy?

Oferta kierowana jest do wszystkich klientów biznesowych bez względu na wielkość przedsiębiorstwa, także dla start upów!

Jak uzyskać kredyt obrotowy?

Wystarczy, że wypełnisz formularz znajdujący się na dole strony, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i przedstawi warunki. Sprawdzi także ile funduszy możesz uzyskać. A następnie poinformuje Cię o decyzji. Wszystko trwa bardzo krótko!

Kredyt obrotowy bez zabezpieczeń