Czy można poprawić swoją zdolność kredytową w BIK?

13 Maj 2019

Czy można poprawić swoją zdolność kredytową w BIK?

WRÓC DO LISTY ARTYKUŁÓW
BIK

Do oceny zdolności kredytowej służy tzw. scoring, czyli ocena punktowa potencjalnego kredytobiorcy. Jest ona tworzona na podstawie m.in. historii kredytowej w BIK. Na tę ocenę wpływa bardzo wiele czynników, jedne działają na naszą korzyść, inne na niekorzyść. Poprzez odpowiednie działania można pogarszać lub polepszać własną zdolność kredytową. Dla potencjalnych kredytobiorców dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka skutecznych rozwiązań, by skutecznie poprawić ocenę punktową w BIK-u.

Czym jest BIK?

BIK to skrótowe określenie dla Biura Informacji Kredytowej. Jest to przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich i prywatne banki, które odpowiada za bezpieczeństwo finansowe uczestników obrotu gospodarczego. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz od niedawna również pozabankowych firm pożyczkowych. Informacje te najczęściej wykorzystywane są przez instytucje finansowe, które rozpatrują wnioski o przyznanie kredytów.

Każda instytucja finansowa, w tym przede wszystkim banki, rozpatrując dokumentację kredytobiorcy, może wysłać zapytanie do Biura Informacji Kredytowej w celu sprawdzenia historii kredytowej. Na tej podstawie BIK dostarcza raport kredytowy, a bank może szczegółowo przeanalizować twoją historię kredytową i na tej podstawie podjąć decyzję o przyznaniu kredytu lub odrzuceniu wniosku. Jeśli twoje poprzednie zobowiązania finansowe były spłacane terminowo, zapewne masz dobrą historię kredytową. Niestety w BIK-u przechowywane są również informacje na temat naszych “potknięć” podczas spłacania kredytów.

Scoring BIK: jak poprawić zdolność kredytową?

O różnorodnych sposobach na poprawę zdolności kredytowej można przeczytać bez większego problemu przeczytać w internecie. Wiele artykułów na portalach branżowych, a nawet w serwisach niezwiązanych z dziedziną finansową dotyczy właśnie podnoszenia scoringu w BIK. Oczywiście większość ogólnych zasad jest dość oczywista i rzeczywiście może okazać się pomocna. Gdy jednak potrzebujemy środków z kredytu w “tu i teraz”, niekonieczne jest wdrożenie bardziej profesjonalnych i sprawdzonych działań.

Najlepiej więc skorzystać z fachowych usług konsultingowych w firmie Marshal Lion Consulting, która zapewnia kompleksowe wsparcie w zakresie poprawy statusu w Biurze Informacji Kredytowej.

LISTA AKTUALNOŚCI